Märt Vähi

Märt ja Alta Vähi abiellusid 1970. aastal ning neil on kolm last ja praeguseks juba kaheksa armast lapselast.

1991. aastal, Nõukogude Liidu kokkuvarisemise ajal, kolisid Märt ja Alta, tundes Jumala kutset, kogu perega Eestisse, siia, kus enne II maailmasõda oli olnud Märdi isakodu. Sõjapõgenikena jõudsid ta vanemad 1945. aastal Rootsi, kust perekond asus hiljem ümber Kanadasse.

Nende koduks ja pereloomise riigiks oli Kanada, kuid 1970. aastatel vedasid nad seitse aastat piibleid Eestisse ja endistesse NSVL riikidesse. Pärast seda naasid Kanadasse, ning Märt rajas New Brunswicki provintsis Frederictonis Smythe Street kiriku, kus ta teenis neliteist aastat pastorina, praostina ning provintsivalitsuses riigikaplanina.

Eestisse elama asudes oli Märt Vähi aktiivselt tegev Eesti Kristliku Nelipühi Kiriku (EKNK) loomisel, uute koguduste asutamisel, piiblikooli asutamisel ja õppetöö alustamisel ning samuti rajas ta koos kaaslastega eesti vanglateenistuse. Aastal 2005 pühitseti Märt Vähi Eesti Kristliku Nelipühi Kiriku piiskopiks. Kõik see töö jätkub tänase päevani.

2000. aasta novembris asutati Märt Vähi juhtimisel ning eestvedamisel MTÜ Lootuse Küla ning peagi alustati praktilist Lootuse Küla rajamist ning tööd alkoholi- ja narkosõltlastega. Märt Vähi juhib MTÜ Lootuse Küla juhatuse esimehena rehabilitatsioonikeskuse tegevust ning arengut ja EKNK piiskop-emeeritusena EKNK Lootuse Küla Kogudust; Märt Vähi on üks MTÜ Lootuse Küla Päästeseltsi asutajaid.

Märt Vähi töö on leidnud mitmeid tunnustusi sotsiaaltöö valdkonnas. 2014 aasta veebruaris tunnustas ka Eesti Vabariigi President piiskop Vähit Punase Risti III katergooria märgiga.

Koos oma poja Andrew Vähiga alustas Märt 2006. aastal Lootuse Küla rajamist ja arendamist Kanadas, kus tänaseks on püstitatud esimesed majad ning programmi läbimas esimesed mehed.

Alta on kogu elu olnud oma abikaasa ustav teekaaslane. Nii on ta ka Lootuse Külas pidevalt teenimas, näidates üles suurt armastust, hoolitsust ja tähelepanelikkust. Oma vaiksel moel lööb Alta alati kaasa nii külaliste vastuvõtmisel, majutamisel, toitlustamisel, kui ka jumalateenistustel, ürituste korraldamisel, noorte õpetamisel. Vähide kodu uksed on alati avatud külalistele.